Dvorišni drveni objekti uz Slovačku etno kuću u Željanskoj ulici, iako stari, zavrjeđuju da ih se svake godine održava i obnavlja. Lijepa je to i interesantna zadaća koju sada već šesta i sedma generacija doseljenih Slovaka upražnjava, prenoseći brigu o pokretnoj i nepokretnoj zatečenoj materijalnoj slovačkoj baštini na nove generacije. Tako su članice Matice preuzele i ove godine sadnju cvijeća i ukrasnog zelenila. Anđelka, Slađana, Sonja i Marjanka, s velikom pažnjom brinu i o unutrašnjem redu u sobama, kuhinji, komori, bivšoj štali, štaglju i sanitarijama. Domar Zlatko vodi brigu o ukupnom inventaru tijekom cijele godine, a to podrazumijeva i redovno održavanje zelenila i urednost prostora. Ponosni smo što se sve ove male, na oko gotovo nevidljive radnje, obavljaju upravo s velikom dozom ljubavi i osjećaja za vrijednost ovog prostora.

Zahvaljujući odobrenim planiranim radovima na unutrašnjem uređenju, nedavno je vrlo pažljivo obavljeno i unutrašnje ličenje prostora kuće uz neznatne popravke i na vanjskom fasadnom djelu zida. Nakon toga ponovo čišćenje i dovođenje u red stalnog izložbenog postava etnografske zbirke.
A vremenski uvjeti dopustili su u subotu 17. svibnja, da se petnaestak matičara primi ozbiljnog posla na krovištu nekadašnje bačvarske radionice i bivšeg svinjca s peradarnikom. Zamijenjen je stari, raznovrsni crijep sa jednoobraznim i daleko kvalitetnijim, a opet, sukladnim starosti objekata u dvorištu. Dakako da je nakon obimnog radnog dana godio bogat objed za sve sudionike ove velike akcije, u kojoj su sudjelovali, ili u pripremi svoj doprinos dali naši članovi: Mladen, Ivan, Karlo i Eugen Krajči, Kristijan Sudra, Zlatko Štrban mlađi, Zlatko Dudaš, Vlado Turas, Marijan Sigeti, Siniša Buneta, Zlatko Hrmo, Dejan Vincent, Jure Klišanin, David Mokri i majstor Ivan Kuzlić.
Kolače i pripremu hrane su ponudile Slađana Krajči, Ljiljana Bokor, Marjanka Živković, Sonja Mokri i Ana Japec Buneta. Uz ovakvo članstvo nema bojazni za opstanak Matice i Kuće. (jk)