Međunarodni dan materinskog jezika, koji se svake godine obilježava 21. veljače, proglasio je UNESCO 1999. godine. Ovim se danom želi obilježiti važnost jezične i kulturne raznolikosti te naglašava važnost zaštite i razvoja materinskih jezika. Povijesno gledano, ovaj je datum odabran u čast događaja iz 1952. u Bangladešu, gdje su studenti položili svoje živote braneći pravo na korištenje svog materinjeg jezika, bengalskog.

Cilj ovog dana je skrenuti pozornost na nužnost podupiranja jezične raznolikosti, posebice u kontekstu globalizacije, kada su mnogi jezici suočeni s prijetnjom izumiranja. Ured za Slovake koji žive u inozemstvu / Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí (USZZ), za ovu je priliku izdao posebno priopćenje, dio kojeg glasi: „Za ljude koji žive izvan domovine, njihov materinji jezik ima još dublje značenje. To je jedno od sredstava koje im omogućuje održavanje veze s domom, kulturom i zajednicom. Za Slovake koji žive u inozemstvu, Međunarodni dan materinskog jezika prilika je za razmišljanje o ulozi koju jezik igra u njihovim životima i njihovim obiteljima.
Mogućnost višejezičnog obrazovanja ili obrazovanja na materinjem jeziku ima važnu ulogu u razvoju pojedinca i društva. Podržava kognitivne vještine, razvoj kritičkog mišljenja i povećava razumijevanje među kulturama. Za Slovake koji žive u inozemstvu ovaj je pristup još važniji jer djeci i mladima omogućuje ne samo obrazovanje na stranom jeziku zemlje u kojoj žive, već i očuvanje jezika i kulture
svojih predaka“ Tako su uoči Međunarodnog dana materinskog jezika, u četvrtak 20.02.2025. učenici slovačkog jezika i kulture u OŠ Josipa Kozarca Lipovljani predavanjem, radionicom i kvizom obilježili ovaj datum.
Matica slovačka Lipovljani kao lokalni inicijator očuvanja jezične i kulturne različitosti, za provedbu zahvaljuje prof. Jeleni Dejanović i djelatnicama Slovačkog centra za kulturu Našice, ravnateljici Sandri Kralj Vukšić, te kustosici Tatjani Seničanin. kroz kratku prezentaciju i radionicu obnovile su s učenicima znanje o Slovačkoj, karakteristikama slovačkog jezika te važnosti učenja i unapređivanja materinskog jezika. (jk)