Zahvaljujući odabiru i spremnosti ravnateljice Slovačkog centra za kulturu u Našicama dr.sc. Sandre Kralj Vukšić, Matica slovačka Lipovljani je drugi dan međunarodne konferencije u Nadlaku predstavljena u živo s temom naše baštinske zbirke i to popraćeno direktnim prijenosom virtualne šetnje putem naše web stranice!
Članak prenosimo u cijelosti (izvor: https://skc.hr/sck-nasice-na-medunarodnoj-konferenciji-u-nadlaku-2/
SCK Našice na međunarodnoj konferenciji u Nadlaku

U spomen na književnika, društvenog aktivista i istaknutog predstavnika slovačke Donje zemlje Ondreja Štefanka, Kulturno i znanstveno društvo Ivana Kraska u Nadlaku, u suradnji sa Svjetskim udruženjem Slovaka u iseljeništvu, odlučilo je osnovati Nagradu Ondreja Štefanka, koja se od 2009. svake godine dodjeljuje dvjema živućim ličnostima slovačkog svijeta. Spomenuta nagrada dodijeljena je 20. ožujka 2025. u sjedištu Demokratskog saveza Slovaka u Rumunjskoj, a ovogodišnji laureati bili su: Ladislav Lenovský iz Slovačke, za doprinos razvoju i promicanju slovačke literature stvarane u slovačkom inozemstvu, Samuel Čelovský iz Srbije, za doprinos razvoju i promicanju slovačke literature stvarane u slovačkom inozemstvu, i Ľubomír Molitoris iz Poljske, za doprinos razvoju, organizaciji i diverzifikaciji kulturnog života i društvenih aktivnosti u slovačkom iseljeničkom okruženju.
Dan nakon dodjele Nagrade Ondreja Štefanka redovno se održava međunarodna konferencija. Ove se godine održala od 21. do 22. ožujka 2025. pod nazivom Folklor u kontekstu donjozemskih Slovaka. Folklor i drugi fenomeni koji iz njega proizlaze (folklorizam, folklorizacija, folklorna stilizacija itd.) pripadaju osnovnim obilježjima postojanja, života, kulture i tradicije donjozemskih Slovaka. Nekoliko pojava koje su usko povezane s folklorom predstavljaju nacionalna i kulturna obilježja ove grane iseljenih Slovaka – neke kao dio tradicija koje članovi donjozemske zajednice upražnjavaju od svog dolaska s područja Slovačke, neke kao fenomeni koji su se postupno oblikovali u specifičnim uvjetima donjozemskog područja.
Bogat program konferencije, na kojoj je predstavljeno tridesetak priloga autora iz Slovačke, Mađarske, Srbije, Hrvatske i Rumunjske, bit će zabilježen u obliku zbornika. U njemu će svoje mjesto naći i rad pod naslovom Etno dom – mjesto zaštite, prezentacije i revitalizacije kulturne baštine – primjer dobre prakse koji je prezentiran prvog dana ovog dvodnevnog susreta stručnjaka s Donje zemlje i iz Slovačke. Autorica priloga, Sandra Kralj Vukšić sa suradnicom Tatjanom Seničanin, predstavila je Slovačku etno kuću u Lipovljanima kao dosad jedinstven projekt unutar slovačke zajednice u Hrvatskoj, a po mnogočemu i unutar ukupno 22 nacionalne manjine u Hrvatskoj. Na konkretnom primjeru slovačke etno kuće u Lipovljanima te pripadajuće obiteljske ostavštine oblikovane u etnografsku zbirku, dokumentarnu zbirku tiskovina i fotografskih negativa na staklu, autorica je ukazala na važnost sustavnog pristupa u očuvanju kulturne baštine, odnosno istaknula naveden projekt Matice slovačke Lipovljani kao primjer dobre prakse.
Cilj konferencije bio je provesti što širu analizu pojedinih segmenata folklornih pojava u kontekstu donjozemskih Slovaka. Radovi prezentirani na konferenciji pridonijeli su obogaćivanju spoznaja o sadašnjosti, ali i prošlosti folklornih pojava – o njihovim varijantama, transformacijama ili čak postupnom nestajanju, ali s druge strane, informirali su i o nastanku novih oblika ovog dijela kulturne baštine.