U nedjelju 6. studenog 2022. neobična posjeta Slovačkoj etno kući. Na zamolbu voditeljice projekta i majstorice fotografkinje Marijane Kapetanović članovi Foto video kluba iz Kutine održali su jednodnevnu radionicu umjetničke fotografije. A kao moto poslužio im je uvodni citat iz jedne od brošura o ovoj slovačkoj kulturnoj baštini: “ Slovačka etno kuća živi i nakon što su iz nje otišli njeni prvi stanari. U njoj se na nov način provodi buđenje slovačkog kulturnog duha, osmišljenog ljubavlju i upornim radom preostalih entuzijasta, domaćih Slovaka, koji štuju svoju tradicijsku kulturnu baštinu dajući joj novi izgled, a ujedno vraćajući sve na mjesto gdje je prije stotinu godina i počelo.” Citat iz: http://www.ms-lipovljani.hr/BROSURA_Slovacka_etno_kuca_Lipovljani.pdf
O tomu je s neskrivenim zadovoljstvom na kraju radnog programa rekla voditeljica Marijana Kapetanović: „Foto video klub Kutina je u dogovoru s Maticom slovačkom Lipovljani održao radionicu razgledničke fotografije i stvaranja digitalnog albuma u prostoru Slovačke etno kuće, Lipovljani. Koliko je uspješno ostvaren cilj radionice govori velika količina snimljenih kvalitetnih fotografija. Također, koliko je jednostavno prenositi znanja i vještine iz izričaja fotografije u okružju koje odiše tradicijskom kulturnom baštinom, govori velik interes mladih fotografa, koji su pažljivo slušali tehničke upute svojih starijih kolege iz kluba, Hrvoja Koščicu i Stjepana Vidičeka, te primjenjivali naučeno u svrhu stvaranja fotografija.
No, u Slovačkoj etno kući, osjetili smo usporavanje, smirivanje, izoštrili smo koncentraciju na sadašnji trenutak i potpuno doživjeli prizore pred sobom, pred objektivima naših fotoaparata. Osim o fotografiji, poveli su se razgovori o osobnom nasljeđu- koliko znamo o tome odakle potječemo, tko su nam predci, koje je naše kulturno nasljeđe. Svatko je imao za reći svoju zanimljivu priču.
U priču slovačke tradicije uklopila se jedna od tema radionice- razglednice jer razglednice u ovom vremenu stoje na granici. Granici koja će odrediti hoćemo li ih upotrebljavati kao raritet ili ćemo isključivo usvojiti mogućnost instant kontakta, teksta i fotografija, putem digitalnih medija. Ova radionica je korak koji vraća klasične razglednice u upotrebu, a predivni slovački tradicijski motivi koji su sadržaj, svakako su poticaj da se pokažu, poslani klasičnom poštom bliže ili dalje u veliki svijet…
U Slovačkoj etno kući srdačno su nas pozdravili Marita Štelma, članica Upravnog odbora i Josip Krajči, predsjednik Matice slovačke Lipovljani.“
Bio je to još jedan novi dan u životu ove stogodišnje kuće, čuvarice slovačke etnografske zbirke. A rezultati ove suradnje idu u obliku naslovne fotografije za matičin kalendar, digitalna zbirka odabranih fotografija, desetak otisnutih razglednica motiva iz kućnog inventara i naredni susreti s novim programima. (jk)